21 Haziran 2016

Jailbreak Nedir?

Ios Unix temelli bir işletim sistemidir. Bu anlamda kullanıcılar kısıtlı olan yetkilere sahiptirler. Unix tabanlı bu işletim sisteminde yönetici hesabına sahip olunabilmektedir. İşte bu işleme jailbreak olarak tanımlanır. Jailbreak, birçok müdaheleye kapalı olan ios işletim sistemini çeşitli müdahaleye ve yazılımsal özellik kazandırılmasına imkan tanır. Apple bunu onaylamasada jailbreak etkisiyle bir çok özellik ios’un bir sonraki sürümlerine eklediğini görmekteyiz. 

Jailbreak ile cihazınızı görsel olarak özelleştirebilirsiniz. Denetim ve bildirim merkezini özelleştirebilir, dosya paylaşabilir, tuşlara özel işlevler atayabilirsiniz.

Jailbreak cihazınızı restore ederek jailbreak’ı kaldırabilirsiniz. Garanti dışı olan ürünü tekrar garanti kapsamına dahil edebilirsiniz.

Tethered, Untethered Jailbreak Nedir?


Tethered jailbreak, bilgisayara bağımlı jailbreak metodudur. Telefonunuzu tekrar başlattığınızda, jailbreak kalkacaktır. Bunun için tekrar bilgsayara bağlayıp tekrar boot işlemi yapmanız gerekecektir.

Untethered jailbreak, bilgisayara bağımlı olmayan, restore etmedikçe devam eden boot işlemidir.

Semi-tethered jailbreak ise boot işlemini bilgisayardan yapmasanızda, bazı uygulamaları çalıştırmak için bilgisayara bağlayıp boot etmeniz gerekecektir.

Jailbreak Nasıl Yapılır?


Jailbreak yayınlayan 3 farklı topluluk mevcut. Bunlar Pangu, TaiG ve evasi0n. Biz burada ios 8.3 için işlemleri gerçekleştireceğiz. Bu iphone, ipad ve itouch için geçerli olacaktır. Cihazınızı bilgisayara bağlamadan önce;
  • Uçak moduna almalıyız.
  • Parolayı kapatmalıyız. (Settings -> Passcode)
  • İphone’umu Bul’u kapatmalıyız. (Settings -> iCloud )
http://www.taig.com/en/ bu adresten TaiG aracını yükleyin. Biz ios 8.3 versiyonunu jailbreak yapacağımızdan iTunes 12.0.1 versiyonuna ihtayacımız var. Eğer farklı versiyonlarda kuracaksanız iTunes’un farklı versiyonlarını kurmanız gerekebilir.

TaiG aracını başlattıktan sonra bizden device bağlamamızı istemekte.


Bağladıktan sonra Start gelmektedir. Biz işaretlemeyi aşağıdaki gibi yapacağız.


Yukarıdaki gibi ikonu kaldırdıktan sonra Start ile başlıyoruz ve hiçbir müdahalede bulunmuyoruz.Üç restartdan sonra kurulum tamamlandı. Artık cihazımız jailbreakli.


Ekran kilidini açıp Cydia uygulaması ile cihazınızı görüntüleyebilirsiniz.

Tweak – Repo Nedir?


Jailbreak tamamlandıktan sonra menüde Cydia ikonu görünecektir. Tweak cihazınıza çeşitli özellikler katan küçük uygulamalardır. Repo ise bu tweaklerin yer aldığı depolardır. Tweak geliştiricileri uygulamalarını bu repolarda yayınlar. 


Cydia yardımıyla Repo ekleyebilirsiniz. Kurulu olan tweakleri kaldırabilir güncellemeleri(güncelleme geldiğinde uyarmaktadır) yapabilirsiniz. İstediğiniz tweak uygulamasını kayıtlı repolardan arayarak kurabilirisiniz.

Repo listesi :
Kalora – http://repo.iosdelisi.com
Xarold – http://repo.xarold.com
BigBoss – http://apt.thebigboss.org/repofiles/cydia
Intelliborn – http://intelliborn.com/cydia
Insanelyi – http://repo.insanelyi.com
Rpetri.ch – http://rpetri.ch/repo/
HackYouriPhone – http://repo.hackyouriphone.org
SinfuliPhoneRepo – http://www.sinfuliphonerepo.com
Xsellize – http://cydia.xsellize.com
iHacks – http://ihacksrepo.com
iHackstore – http://ihackstore.com/repo

Daha fazlasını aşağıdaki adreslerden öğrenebilirsiniz; 
http://www.cydiawater.com/list-of-cydia-sources-from-a-to-z/
http://theiphonenerd.com/tips-and-tricks/cydia-repos-list/